Przejdź do głównej zawartości

Chrzest Polski (966-2016)


Nie wiadomo, czy odbyło się to 14 kwietnia. Nie wiadomo, czy w Gnieźnie, Poznaniu (fot.) czy na Ostrowie Lednickim. Wiadomo, że 1050 lat temu. I że nowo ochrzczony miał na imię Mieszko.

SPACEROWNIK KULTURALNY:

Grodno - od Pogoni do, no właśnie, dokąd...? 

Gdańsk, skąd wieje wiatr historii  

Poznań - miasto, z którego wyrzucają za rozrzutność?

Kowno - podążając śladami wielkiego Witolda i kochliwego Adama

Wilno jako "duchowa stolica Polaków"

Łódź - ziemia na nowo obiecana? 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kurkuma – złoto w kuchni

Kurkuma - złoto w kuchni Nazw ma dużo, począwszy od polskiej - ostryż długi, szafran indyjski, kurkuma   –   łacińskiej – Curcuma longa – czy obiegowej – superfood. Ta ostatnia wynika z tego, że roślina ta więcej niż nazw ma zastosowań. Nie tylko w kuchni.   Korzeń kurkumy, w postaci pokrojonych kawałków lub sproszkowany, wykorzystywany jest od 4000 lat w południowej Azji. Farbuje tkaniny na żółto, przyprawia potrawy i leczy schorzenia. Kurkuma stosowana jest zarówno w medycynie indyjskiej (ajurwedzie), jak i w chińskiej - m.in. w celu wzmocnienia organizmu, zahamowania stanów zapalnych, poprawy trawienia. Przypisuje się jej działanie antywirusowe, antybakteryjne i przeciwbólowe. Dobroczynne działanie ma mieć także w chorobach nowotworowych, cukrzycy i alzheimerze. Zmniejsza poziom złego cholesterolu, wzmacnia kości, łagodzi dolegliwości żołądkowe. Według badań amerykańskich naukowców, antydepresyjne działanie ma także jeden ze składników kurkumy, kurkumina. Tę list

Piękny śpiew kosa

W tym roku wyjątkowo wcześniej zaczynają kosy swoje pieśni godowe. Przepiękne trele morele, które zazwyczaj można było usłyszeć od początku marca, rozbrzmiewa już w połowie lutego. Zmiana klimatu? Tegoroczna anomalia? Również sroki poczuły cieplejsze wiatry i zaczynają zbierać gałązki, by zbudować swoje tegoroczne gniazda. Z jednej strony stare przysłowie "Luty, podkuj buty", z drugiej ptaki za oknem.